Best price guarantee

Lorem ipsum dolor sit amet, consec olor etscing elit. Aenget dolor.

Highest Approval rate

24/7 Phone support

Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque equat massa quis enim.

LMIA کانادا چیست؟

LMIA کانادا چیست؟

حتماً برای شما هم این پرسش پیش آمده است که LMIA کانادا چیست؟ کارفرمایان کانادایی که قصد دارند نیروی کار خارجی استخدام کنند در بیشتر موارد باید پیش از استخدام، از وزارت کار کانادا تأییدیه استخدام دریافت کنند. این تأییدیه تحت عنوان ارزیابی تأثیر بازار کار کانادا (Labour Market Impact Assessment) یا به اختصار ال ام آی ای (LMIA) شناخته می‌شود که در گذشته نظر بازار کار یا LMO نامیده می‌شد.

کانادا از نیروهای کار موجود در بازار داخلی خود حمایت می‌کند. به همین دلیل، کارفرمایی که برای شما جاب آفر صادر می‌کند باید بتواند به اداره‌ کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) نشان دهد که ورود نیروی کار خارجی به بازار کانادا هیچ تأثیر منفی بر آن نمی‌گذارد. یعنی کار کردن شما باعث نمی‌شود که نیروهای کار کانادایی در بازار کانادا بیکار شوند یا حقوقشان کاهش یابد.

شرایط دریافت LMIA کانادا چیست؟

کارفرمایانی که برای گرفتن تاییدیه  LMIA کانادا اقدام می‌کنند، باید دارای شرایطی باشند که بدون آن‌ها امکان اخذ مجوز LMIA را از وزارت کار کانادا ندارند. برای رعایت قوانین و مقررات دولتی کانادا، کارفرمایان ممکن است بازرسی شوند.

 • کسب و کار قانونی داشته باشند.
 • کالا یا خدماتی را به مردم ارائه دهند.
 • قادر به پرداخت حقوق به نیروی کار خارجی باشند.
 • نیاز واقعی به نیروی کار خارجی داشته باشند.
 • در دوره ۱۲ ماهه قبل از درخواست برای LMIA، کارمندان خود را اخراج نکرده باشند.

پیش نیازهای دریافت LMIA مثبت

برای دریافت LMIA مثبت، اگر کارکنان دولت کانادا که مسئول رسیدگی به درخواست‌های LMIA هستند به نتایج زیر برسند، آن گاه مجوز تأثیر بازار کار کانادا را صادر خواهند کرد:

 • استخدام نیروی کار خارجی تأثیری مثبت یا خنثی روی بازار کار کانادا خواهد داشت.
 • هیچ فرد کانادایی واجد شرایط، به خاطر استخدام فرد خارجی نادیده گرفته نشده است.
 • نیروی کار خارجی حقوق و مزایایی مطابق با استانداردهای فدرال و استانی دریافت می‌کند.

در غیر این صورت، نتیجه LMIA منفی خواهد بود.

نکاتی برای اخذ موفقیت آمیز مجوز LMIA کانادا

برای اینکه کارفرمایان شانس بیشتری برای دریافت سند LMIA برای شما داشته باشند، لازم است نکات زیر را در نظر بگیرند:

 • انتخاب کد NOC مناسب

اولین گام در این فرایند این است که کارفرما کد NOC صحیح را انتخاب کند؛ کدی که به درستی انعکاسی از شرح وظایف نیروی کار خارجی مورد نظر استnoc  با دسته بندی ملی مشاغل کانادا  در واقع سیستمی است که دولت کانادا از طریق آن مشاغل مختلف را بر حسب میزان مهارت و تحصیلات مورد نیاز و شرح وظایف دسته بندی کرده است.

دولت فدرال برای ارزیابی صحیح تاثیر استخدام فرد خارجی مورد نظر بر بازار کار کانادا باید شرح وظایف او را به طور دقیق و صحیح بداند. اگر بین کد NOC و وظایف نیروی کار خارجی همخوانی وجود نداشته باشد درخواست برای مجوز LMIA رد خواهد شد.

 • انجام تبلیغات و آگهی کافی برای شغل مورد نظر

هدف از ارائه درخواست LMIA این است که کارفرما نشان دهد نیروی کار کانادایی برای شغل مورد نظر پیدا نکرده است. یکی از دلایل رایج برای رد شدن درخواست های LMIA این است که دولت فدرال قانع نمی شود که کارفرما نتوانسته باشد نیروی کار کانادایی پیدا کند. بنابراین کارفرما باید با درج آگهی‌های شغلی که مورد تایید دولت فدرال است این شرط را رعایت کند.

با اینکه بیشتر آگهی‌های شغلی تنها به مدت ۲۸ روز متوالی در جایگاه‌ها قرار می‌گیرند حداقل یکی از آگهی‌ها باید تا تایید شدن LMIA در سایت بانک شغلی کانادا یا دیگر سایت‌های کاریابی تبلیغ شود.

 • ارائه مدارک کامل

برای تایید موفقیت آمیز LMIA کارفرما باید اسناد و مدارک کاملی را به اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا تحویل دهد. فرایند درخواست LMIA فرایندی پیچیده است که مستلزم ارائه مدارک و اسناد بسیار و پر کردن فرم‌های دولتی است. خطاهای به ظاهر ناچیز می‌تواند درخواست برای LMIA را به خطر بیندازد و یا حداقل فرایند رسیدگی به آن را طولانی تر کند.

رابطه‌ LMIA و حقوق دریافتی

پروسه دریافت LMIA بسته به این که نیروی کار خارجی در دسته دریافت کننده‌های حقوق بالا و یا حقوق پایین قرار بگیرد، متفاوت است.

اگر حقوق تعیین شده  توسط کارفرما حقوقی کمتر از میانگین استانی باشد، در دسته کارمندان با حقوق پایین و اگر حقوق تعیین شده بیشتر از میانگین حقوق استانی باشد، در دسته کارمندان با حقوق بالا قرار می گیرید. بسته به این که در کدام یک از این دسته‌ها قرار بگیرید، قوانین خاصی در روند دریافت LMIA خواهید داشت.

نحوه دریافت LMIA برای کارمندان خارجی با حقوق بالا

کارفرمایان کانادایی که قصد دارند کارمندان خارجی با حقوق بالا استخدام کنند، باید به وزارت کار کانادا طرحی ارائه دهند که نشان دهد قصد دارند در آینده وابستگی خود به نیروی کار خارجی را کاهش دهند. به این طرح Transition Plan می‌گویند یعنی طرح انتقال. اقداماتی از قبیل سرمایه‌گذاری در بخش آموزش تخصصی یا استخدام کارآموزان کانادایی نمونه‌هایی از طرح انتقال است.

اگر کارفرما برای بازرسی انتخاب شود و یا برای تمدید LMIA اقدام کند، باید گزارشی از طرح انتقال خود ارائه کند. بازبینی طرح انتقال برای این است که وزارت کار مطمئن بشود کارفرمایان کانادایی در جهت دستیابی به هدف آن طرح که کاهش وابستگی به نیروی کار خارجی است، حرکت می‌کنند.

در نتیجه، استخدام نیروی خارجی با حقوق بالا، آخرین و محدودترین راه حلی است که برای رفع نیازهای فوری و موقت بازار کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها در صورتی که نیروی کار کانادایی واجد شرایط وجود نداشته باشد، کارفرمایان می‌توانند به صورت موقت افراد خارجی را استخدام کنند.

بنابراین LMIA ابزاری است که وزارت کار کانادا از آن استفاده می‌کند تا مطمئن شود که برای استخدام نیروهای ماهر با حقوق بالا، همواره کانادایی‌ها در اولویت هستند.

نحوه دریافت LMIA برای کارمندان خارجی با حقوق پایین

کارفرمایانی که قصد دارند نیروی کار با حقوق پایین استخدام کنند، لازم نیست به همراه LMIA طرح انتقال هم ارائه کنند ولی باید از دستورالعمل‌های دیگری پیروی کنند.

دولت کانادا برای حصول اطمینان از در اولویت بودن کانادایی‌ها در تصدی مشاغل موجود، محدودیت‌هایی در تعداد نیروهای کار خارجی موقت با حقوق پایین در نظر گرفته است. علاوه بر این، بعضی از مشاغل خاص که حقوق پایین دارند ممکن است در پروسه LMIA پذیرفته نشوند.

کارفرمایانی که ۱۰ کارمند یا بیشتر را در استخدام خود دارند، در هنگام درخواست تمدید LMIA می توانند ۱۰ درصد از کارمندان خود را از میان نیروهای کار خارجی با حقوق کم استخدام کنند. همچنین کارفرمایانی که حقوقی کمتر از میانگین استانی پیشنهاد می کنند،

 باید:

 • هزینه رفت و آمد نیروی کار خارجی را پرداخت کنند.
 • مطمئن شوند که مسکن ارزان قیمت در دسترس کارمند است.
 • هزینه‌های بیمه درمانی خصوصی نیروی کار خارجی را پرداخت کنند تا زمانی که نیروی کار واجد شرایط پوشش خدمات درمانی بهداشتی استان قرار گیرد.
 • نیروی کار خارجی را در هیئت ایمنی در محل کار استان ثبت نام کند.
 • قراردادی مابین کارمند و کارفرما منعقد کند.

الزامات تبلیغاتی

کارفرما باید حداقل ۴ هفته قبل از ارائه درخواست برای LMIA، همه فرصت‌های شغلی دربازار کار کانادا را در آگهی‌های شغلی اعلام کند. برای این منظور، کارفرمایان موظفند علاوه بر ارسال آگهی در بانک شغلی کاناداjob) bank  (حداقل از دو روش استخدامی دیگر هم استفاده کنند. کارفرمایان کانادایی باید اقدامات تبلیغاتی خود را بر روی گروه‌های کانادایی که کمتر مورد توجه هستند (مثل افراد دارای معلولیت) متمرکز کنند.

در مورد مشاغل با حقوق بالا، کارفرمایان باید برای دریافت LMIA آن موقعیت شغلی را در سه مرجع مختلف آگهی کنند. مثلاً در سه سایت یا روزنامه. اما در مورد مشاغل با حقوق پایين، آگهی باید در پنج مرجع مختلف ثبت شود.

هزینه دریافت LMIA کانادا

اگر شغل پیشنهادی کارفرما نیاز به اخذ تاییدیه LMIA داشته باشد، پرداخت هزینه آن به عهده کارفرما است. اما اگر جاب آفر معاف از LMIA باشد، کارفرما فقط باید هزینه انطباق را بپردازد.

نحوه دریافت مجوز کار در کانادا بر پایه تأییدیه وزارت کار LMIA

برای اطلاع از چگونگی اخذ ورک پرمیت بر پایه LMIA، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. درخواست کارفرما برای اخذ تأییدیه LMIA
  قبل از صدور مجوز کار موقت، کارفرمای کانادایی که قصد استخدام نیروی کار موقت را دارد باید برای اخذ مجوز LMIA به سازمان ESDC کانادا درخواست داده و آن را دریافت کند. همانطور که قبلا گفته شد این گواهی در صورتی اعطا می‌شود که برای انجام آن شغل نتوان از هیچ یک از شهروندان یا مقیمان دائم کانادا استفاده کرد.
 2. ارائه پیشنهاد کار از سوی کارفرما
  بعد از دریافت مجوز LMIA، کارفرمای کانادایی می‌تواند به شما به عنوان نیروی کار خارجی پیشنهاد کار موقت بدهد. کارفرما باید کپی مجوز LMIA را همراه با نامه جاب آفر و قرارداد کاری برایتان ارسال کند.
 3. درخواست مجوز کار از سوی نیروی کار خارجی
  پس از دریافت مدارک لازم ازسوی کارفرما و همچنین فراهم کردن دیگر مدارک، می‌توانید برای اخذ ویزای کار کانادا یا ورک پرمیت به IRCC درخواست دهید.
  اگر قرار است در کانادا کار کنید، باید گواهی پذیرش کبک (CAQ) داشته باشید (پروسه اخذ مجوز کار در کبک متفاوت است).
 4. صدور مجوز کار
  موسسه خدمات برون مرزی کانادا (CBSA) در زمان ورود به کانادا ورک پرمیت شما را صادر خواهد کرد.

آیا شما هم دارای پیشنهاد کار از کانادا هستید و به مجوز کار نیاز دارید؟

مجوز کار موقت برای یک دوره‌ زمانی کوتاه از چند ماه تا چند سال صادر می‌شود. مجوز کاری که برای یک شغل خاص و زیر نظر کارفرمایی خاص در کانادا صادر می‌شود محدود به همان شغل است. در نتیجه، فقط می‌توانید برای کارفرمایی کار کنید که در مجوز کارتان مشخص شده است. اگر شغل متفاوتی پیدا کنید و وضعیت اقامت دائم کانادا را نداشته باشید ، باید برای آن شغل جدید مجوز کار جدیدی دریافت کنید.

در ضمن، برای اینکه بتوانید به صورت دائم در کانادا کار و زندگی کنید، باید از طریق یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا مانند اکسپرس انتری یا روش‌های مهاجرت استانی (PNP) مجوز کار موقت خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

حقایقی در مورد کار در کانادا

 • کار کردن شما در کانادا نباید بر میزان اشتغال شهروندان و مقیمان دائم کانادا تاثیر منفی بگذارد.
 • با جاب آفر کارفرمایی کانادایی می‌توانید برای دریافت ورک پرمیت و ورود به بازار کار کانادا اقدام کنید.
 • برای کار کردن در کانادا باید مجوز کار بگیرید و در بعضی موارد هم علاوه بر آن نیاز به تاییدیه وزارت کار کانادا دارید.
 • برای دریافت اوپن ورک پرمیت‌ یا مجوز کار آزاد کانادا نیازی به داشتن جاب آفر ندارید.
 • مجوزهای کاری کانادا از نظر ماهیت همیشه موقتی هستند اما از داخل کانادا قابل تمدید هستند.

What kind of person are you?

How do you prefer to travel?

The hottest deals and discounts in your inbox!

Subscribe to our Newsletter